back

Рік здобутків, стабільності і позитивних зрушень.

01 лютого 2012

Тези звіту голови районної державної адміністрації С.В.Рубашки на восьмій сесії районної ради шостого скликання «Про хід виконання Програми соціально-економічного розвитку та бюджету району за 2011 рік».

Рік 2011 став для Ічнянщини роком здобутків, певної стабільності і позитивних зрушень в промисловості, сільському господарстві, бюджетній сфері та інших галузях економіки, роком реалізації національного Плану дій на 2011 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава".

Маючи громадську довіру, управління і відділи райдержадміністрації, органи місцевого самоврядування зосередили увагу на вирішенні конкретних справ на шляху реалізації Програми економічного і соціального розвитку на 2011 рік. У першу чергу зростання рівня економічного розвитку шляхом підвищення ефективності діяльності агропромислового комплексу району, розвиток малого підприємництва, забезпечення беззбиткового функціонування підприємств житлово-комунального господарства, збільшення кількості газифікованих населених пунктів району та підвищення стандартів життя громадян. Стратегічна мета нашої Програми – перетворення Ічнянщини на інвестиційно привабливий район з високим рівнем життя та задовільними умовами для гармонійного розвитку особистості.
Промисловість – основа економічної свободи

В галузі промислового виробництва діє 4 переробних промислових підприємства, основними з яких є ВАТ «Ічнянський завод сухого молока і масла» та ПАТ "Ічнянський молочно-консервний комбінат".

Невеликі обсяги в структурі виробництва промислової продукції району забезпечують два підприємства державної форми власності: Ічнянський спиртовий завод та Ічнянське хлібоприймальне підприємство, які протягом року проходили процедуру ліквідації та приєднання майна до відповідних республіканських структур.

Парафіївський цукровий завод протягом останніх 3-х років не працює. З боку виконавчої влади у 2011 році вживалися заходи щодо вирощування цукросировини і відновлення виробництва і з власниками підприємства, і з потенційними інвесторами, с/г виробниками. Вона успішно продовжується і є перспектива у 2012 році запустити виробництво, яке є важливою складовою соціально-економічного розвитку нашого району на перспективу.

У відповідності із законодавчо визначеними повноваженнями райдержадміністрація постійно проводила роботу із забезпечення основних показників у галузі промисловості, оскільки від результатів її діяльності значною мірою залежить наповнення бюджету району. І варто зазначити, що запрограмовані темпи зростання виробництва та реалізації промислової продукції досягнуто. Обсяг реалізованої промислової продукції у 2011 році досяг рівня 326 млн. грн. і темп зростання до показника 2010 року становив понад 9%.

Щодо перспектив розвитку промислової галузі економіки району, то необхідно відмітити, що на ПАТ "Ічнянський молочно-консервний комбінат" у 2011 році виконано значний обсяг робіт із розширення виробництва, зокрема, будівництва нового сучасного консервного цеху зі встановленням сучасного технологічного обладнання з виробництва молочних консервів. Це має сприяти нарощуванню обсягів виробництва та розширення асортименту продукції у 2012 році.

Загальний обсяг виробленої промислової продукції у порівняних цінах становить майже 317 млн. грн., що на 7 млн. грн. перевищує показник 2010 року. Темпи росту складають 102,4 % до відповідного періоду 2010 року, що забезпечує виконання програмних завдань. Слід також зазначити, що продукція, наших промислових підприємств сертифікована, має високу якість і реалізується не тільки на ринках України, а й експортується до багатьох країн світу. У 2011 році загальні обсяги експорту продукції досягли 24 млн. доларів США, що майже у 1.6 рази більше від попереднього року.
Рекорди і втрачені позиції

Рекордним по валовому виробництву зерна став 2011 рік для галузі рослинництва у сільськогосподарському секторі економіки. Валове виробництво с/г продукції у порівняльних цінах склало 145 млн. грн., що більше проти відповідного періоду минулого року на 45 млн. грн. При цьому продукції рослинництва вироблено на 101 млн. грн., тваринництва – на 44 млн. грн., або на 99,6 %. У структурі виробництва продукція рослинництва складає 70% і 30% – тваринництва.

З огляду на це можна зробити висновок, що с/г товаровиробники мають намір більше розвивати легку, менш затратну, з мінімальною кількістю робочих місць та сезонну галузь рослинництва, що на думку очільника району є не прийнятним, бо на території району діють два потужні молокопереробні підприємства, які гостро потребують молочної продукції в межах 170 тис. тонн на рік, тоді як в районі протягом року його вироблено лише 27 тис. тонн, з яких близько половини вивезено за межі району. Тому є потреба в більш інтенсивному розвитку с/г підприємствами молочного скотарства та залучення інвестицій у тваринницьку галузь молоко-переробними підприємствами.

Якщо розглядати с/г галузь за головними напрямками, то варто відмітити, що в рослинництві є ряд позитивних і навіть рекордних показників. Перше позитивне зрушення – збільшення на 2,3 тис. гектарів посівних площ, які нині складають 75 тис. га. Це свідчить про те, що розорані перелоги у селах Грабів, Буди, Андріївка. І головне – люди там також зможуть отримувати плату за оренду паїв.

Щодо оренди земельних паїв, то варто зазначити, що використання земельних ділянок врегульовано на площі 52181 га. Загальний розмір орендної плати склав 21 млн.149 тис., що в середньому складає 3,77%.

Поряд із здобутками були в 2011 році і невдачі, які вчасно і вдало виправлялись. Внаслідок того, що частина площ озимого ріпаку була пересіяна, збільшились площі під зерновою кукурудзою на 4,3 тис. га. та соняшника на 4,6 тис. га., що значно вплинуло на збільшення валових зборів як технічних, так і зернових культур.

У 2011 році зібраний рекордний урожай зернових культур за всю історію ічнянського землеробства – 216 тис. тонн зерна. Урожайність у середньому склала 45,2 ц/га, що на 20 ц/га більше ніж у році 2010-у, а урожайність зернової кукурудзи досягла 62,7 ц/га, що також є найвищою за всі роки вирощування цієї культури в районі.

Позитивною тенденцією у рослинництві є також заготівля кормів для тваринництва. На зимовий період 2011-2012 років заготовлено 33,6 ц.к.од., а п’ять господарств із шістнадцяти заготовили понад 40 ц.к.од., тобто іде відпрацювання сучасного напрямку на цілорічно однотипну годівлю з двохрічним запасом основних видів кормів, що разом з новітніми технологіями з утримання і доїння корів зменшують ризики зниження продуктивності дійного стада взимку та літню спеку, що відмічається в останні два роки.

Вже в другому півріччі 2011 року ми спостерігаємо більш позитивну тенденцію розвитку тваринницької галузі. Запорукою стабільності тваринництва є кількість поголів’я.

Протягом останніх років поголів’я ВРХ в с/г підприємствах району коливається в межах 14 – 15 тис. голів. Минулого року вдалося його збільшити майже на 700 голів, до 14666. Одним з головних факторів нарощення поголів’я ВРХ є вихід приплоду і доведення його до необхідних кондицій. Цей показник вдалось підвищити до 73 телят на 100 корів, що на 5 голів більше минулого року. Якщо управлінню АПР разом з с/г підприємствами де розвивається тваринницька галузь вдасться повністю вирішити це складне завдання і забезпечити вихід приплоду хоча б до 95-и телят на 100 корів, проблеми продуктивності дійної череди та збільшення поголів’я будуть вирішуватись більш ефективно.

Щодо продуктивності корів, яких у с/г секторі 6138 голів, потрібно відмітити, що Ічнянський район давно втратив першість в області по надоях на фуражну корову. В 2010 році ми були четверті з показником у 4473 кг молока. В 2011 році нам вдалося покращити цей показник, досягши рівня 4679 кг молока на корову. Це в свою чергу дає можливість саме нинішнього року вийти на рівень 5000 кг на корову.

Знаковою подією минулого року було відкриття нової доїльної зали «Карусель» в ПСП «Фортуна». В районі також працюють доїльні зали збудовані в попередні роки у ЗАТ «Кремінь», ПСП «Фортуна». Ще одна будується у ВАТ «Блок Агросвіт». Ці позитивні напрацювання дозволяють не тільки закріпити досягнуті показники, а й нарощувати валове виробництво молока.

Виробництво м’яса можна охарактеризувати як напрямок, який розвивається стихійно без корпоративних програм м’ясокомбінатів, які відсутні в районі. Воно зростає або знижується в залежності від коливань цінової пропозиції на ринку м’яса, особливо це характерно для ринку свинини. Враховуючи, що ціна на свинину за останній рік знизилась – зменшилось і поголів’я свиней до 4 тисяч голів. За звітний період вдалось дещо зупинити спад виробництва м’яса і виробити 2201 тонн. Але, про стабільність у галузі говорити зарано. На думку голови РДА, цей напрямок тваринницької галузі потрібно розвивати в комплексі з будівництвом м’ясопереробного заводу, а для цього потрібно шукати інвестора. Майданчик для нього вже давно виділений і чекає свого майбутнього господаря.
Інвестиції – крок у майбутнє

Райдержадміністрація, в межах своїх повноважень, має стратегічний намір залучити на територію району комерційні структури для освоєння додаткових інвестицій та створення нових промислових підприємств. Вже визначено десять майданчиків в м. Ічня для подальшого використання у визначеному напрямку. Яскравим прикладом цієї роботи є будівництво першої черги елеватора на базі підприємства «Комбікормник» у 2011 році та добудова другої черги в 2012, а також підготовчі роботи до реформування на заводі «Таропакувальних виробів». Саме в 2012 році, після реформування, планується початок проектування та будівництва нової лінії із виробництва тари. Це збільшить кількість нових робочих місць та поступово наближатиме економічну структуру міста до переважно промислового виробництва, що в свою чергу створюватиме привабливий інвестиційний клімат та залучення інвесторів.

В основний капітал цьогоріч вкладено 55 млн. грн. інвестицій, що в 1,5 рази перевищує показник 2010 року. А загальний обсяг інвестицій складає 60 млн. грн. і значна їх частина належить с/г підприємствам району. Влада і громади – сила у єдності

Надаючи важливого значення інвестиційному розвитку району, райдержадміністрація розробила власну цільову інвестиційну Програму «Соціальний розвиток місцевих громад у Ічнянському районі на 2011 рік» на загальну суму 1,8 млн. грн. У рамках цієї Програми, підготовлено 16 інвестиційних проектів, десять з яких відповідають вимогам цільової інвестиційної програми у співфінансуванні: громада – 6%, суб’єкти підприємництва – 35%, і кошти районного бюджету – 59 % і відібрані на конкурсній основі для впровадження у Гужівській, Южненській, Бурімській, Гмирянської, Рожнівській, Іваницькій та Монастирищанській сільських громадах. Реалізували – у Гужівській територіальній громаді. Стримує впровадження проектів фінансування частини коштів суб’єктами підприємництва. Голова райдержадміністрації висловив сподівання, що саме в 2012 році агробізнес почне більш предметно перейматися соціальними проблемами своїх орендодавців й інвестиційну програму буде завершено.

Він також відмітив позитивну динаміку залучення коштів для газифікації житлових будинків, будівництво вуличних водогонів, придбання житла сільським населенням з обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім». У 2011 році укладено 58 угод на суму 787,9 тис. грн.

Впродовж року впроваджувалися енергозберігаючі технології, зокрема і в бюджетній сфері, де всі газові котельні освітніх закладів району реконструйовані та переводяться на автоматичний режим управління, з метою економії 350-400 тис. грн. бюджетних коштів за опалювальний сезон.
Будівництво – як показник стабільності та розвитку

Важливу роль у розвитку району відіграє будівельна галузь, яка за підсумками року відновила позитивну динаміку і збільшила обсяги виконаних робіт на 19,2 %. Будівельниками району проведено ремонтні роботи і введено в експлуатацію музей М.М. Ге, будівництво підвідних газопроводів до сіл Петрушівка, Власівка, Максимівка, Монастирище. З початку року побудовано підвідний газопровід протяжністю 3 км до села Заудайка, газифіковано населені пункти Монастирище та Заудайка, готові до будівництва підвідних газопроводів до сіл Ольшана та Припутні де вже завезені газові труби; проведено поточний ремонт школи мистецтв в м. Ічня, здійснено будівництво вуличних водогонів у с. Іржавець протяжністю 11 км та 3,5 км у с. Сезьки, здано в експлуатацію та відкрито дитячий садок у с. Монастирище, на завершальному етапі ремонтно-будівельні роботи частини приміщень Дорогинської ЗОШ І-ІІІ ст., де планується відкриття дитячого садка.

За рахунок коштів субвенції з державного бюджету на ремонт і утримання вулиць та доріг комунальної власності капітально відремонтовано вул. Гоголя, а цього року 750 м. проїзної частини вул. Вокзальна в м. Ічня на суму 1млн. 308 тис. грн.

Впродовж року в усіх сферах суспільного виробництва, зокрема й у закладах та установах бюджетної сфери району впроваджувалися енергозберігаючі технології. Всі газові котельні реконструйовані на сучасне енергозберігаюче обладнання і для подальшого запровадження енергоефективних заходів переводяться на автоматичний режим управління, що дасть змогу зекономити 350-400 тис. грн. бюджетних коштів за опалювальний сезон.

Минулого року введено в експлуатацію 2119 квадратних метрів індивідуального житла.

Пріоритетним напрямком програми є будівництво багатоквартирних житлових будинків, що дасть можливість мешканцям міста вже у найближчому майбутньому одержати нове комфортне житло. Нині у місті ведеться робота з організації аукціону для надання земельної ділянки під будівництво.

Продовжувалась плідна співпраця з обласним фондом підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім». Протягом року укладено 58 угод на газифікацію селянами житлових будинків, будівництво вуличних водогонів, придбання житла на загальну суму 787,9 тис. грн.

З метою розвитку конкурентного середовища на ринку житлово-комунальних послуг та поліпшення їх якості, велася робота з впровадження нових форм управління та обслуговування житлового фонду – це об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, яких нині 27.

Для органів влади є надзвичайно важливим забезпечення транспортного сполучення між населеними пунктами та районним центром. Тому протягом звітного періоду проводилася послідовна робота з відновлення та відкриття маршрутів пасажирського автоперевезення. Тільки за 2011 рік, спільними зусиллями влади та авто перевізників, відновлені автобусні маршрути Ніжин – Щурівка, Плиски – Крупичполе – Ічня – Прилуки, Ічня – Ступаківка, Ічня – Шиловичі, Ічня –Монастирище. Вирішується й питання з відновлення автобусного маршруту Ічня – Бакаївка – Припутні.
Скарбниця району і гаманці трудівників

Вдалося досягти позитиву і в сфері бюджетної діяльності. Зокрема, доходна частина бюджету району за доведеними показниками міністерства фінансів в 2011 році виконана на 102.6% до бюджетних призначень. Хоча потрібно звернути увагу на сплату податку на доходи фізичних осіб, особливо в частині нарахування та слати за оренду земельних паїв, де ще є над чим працювати і управлінням та відділам райдержадміністрації, і податковій інспекції.

У звітному періоді в повній мірі забезпечено виплату заробітної плати закладам бюджетної сфери району. Це питання було на постійному контролі й Ічнянський район самостійно справився з недостатніми призначеннями на грудень місяць 2011року в межах п’яти мільйонів гривень.

Послідовно велася робота і в напрямку підвищення рівня життя населення, зокрема підвищення рівня заробітної плати працівників, середній рівень якої у 2011 році по району склав 1750 грн. Незважаючи на те, що динаміка зростання рівня заробітної плати склала 125% до відповідного періоду минулого року і запланований темп росту заробітної плати досягнуто, однак, цей показник не відповідає намірам влади, щодо підвищення рівня життя населення, особливо в сільській місцевості (1440 грн.). Тому в 2012 році цей напрямок роботи буде реалізований в частині виконання плану соціально-економічного розвитку.
Соціальний захист

Голова РДА переконаний, що економічна політика має бути соціально орієнтованою і лише за цієї умови суспільство зрозуміє суть економічних реформ. Тому напрямок соціального захисту населення є одним із пріоритетних для районної влади.

Житлово-комунальними організаціями нараховані і відшкодовані з державного бюджету пільги окремим категоріям громадян на загальну суму 2,4 млн. грн.

Також здійснено призначено та відшкодовано 1 млн. 589 тис. грн. субвенції на оплату житлово-комунальних послуг 2301 сім’ї. Державна допомога у розмірі 15 млн. 700 тис. грн. виплачена жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами, при народженні дитини, по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку, на дітей одиноким матерям та іншим соціально не захищеним категоріям.

Забезпечено фінансування діяльності територіального центру соціального обслуговування населення і стаціонарного відділення для тимчасового та постійного проживання одиноких престарілих громадян та інвалідів у с. Крупичполе, де нині проживають 27 осіб.

Протягом року забезпечене своєчасне і в повному обсязі надходження коштів до бюджету Пенсійного фонду та стабільну виплату пенсій і грошової допомоги. Загальна сума надходжень з усіх джерел фінансування склала 199,9 млн. грн., з яких власні надходження – 50,9 млн. грн.

У районі 12022 пенсіонери, а середній розмір пенсії становить 1019,36 грн.
Більша половина районного бюджету – на освіту

В освітній галузі пріоритетним було забезпечення якості освіти, її доступності та конкурентоспроможності випускника, модернізація всіх освітніх ланок, охоплення дітей дошкільною освітою, зміцнення матеріальної бази навчальних закладів, підвищення статусу вчителя.

У районі функціонує 29 загальноосвітніх закладів, в яких навчається 2935 учнів. У 2011 році на утримання закладів освіти лише з районного бюджету було спрямовано 27 млн. 125 тис.грн., що складає 53% видатків районного бюджету.

Враховуючи складну демографічну ситуацію в районі, з метою забезпечення доступності якісної освіти, більш ефективного використання матеріально-технічної бази, кадрових, фінансових ресурсів, продовжувалась робота зі створення освітніх округів та опорних шкіл, зміцнювалася їх матеріальна база. Зокрема, у 2011 році Парафіївська та Дорогинська ЗОШ І-ІІІ ступенів забезпечені мультимедійним обладнанням, замовлено проектно-кошторисну документацію на проведення капітальних ремонтів внутрішніх туалетів Іваницької та Ічнянської № 4 ЗОШ І-ІІІ ступенів.

Покращився рівень комп»ютерного забезпечення освітніх закладів, завершено підключення 26-и комп’ютерних комплексів до мережі Інтернет. Всі школярі району забезпечені гарячим харчуванням, а учні 1-4 класів – за кошти районного бюджету. Організовано підвезення 98% школярів із сільської місцевості до базових освітніх закладів. Протягом року оздоровлення 59% дітей шкільного віку, зокрема й за кошти районного бюджету у сумі 268 тис. грн.

С.В.Рубашка відмітив, що район має другий показник в області за охопленням дітей дошкільними закладами та лідирує серед районів області за їх кількістю – 20 дитячих садків, в т. ч. 1 навчально-виховний комплекс у яких виховуються 755 дошкільнят, що становить 62,7% від загальної кількості дітей дошкільного віку.

Започатковано новий проект для населених пунктів, де мала кількість дітей дошкільного віку – підвезення їх шкільним автобусом до базових ДНЗ. Дошкільнята із сіл Сваричівка, Крупичполе, Новий Поділ виховуються в Бурімському дитсадку. Час засвідчив ефективність такої практики, яку варто застосовувати і надалі.

У серпні 2011 року відкрито дошкільний навчальний заклад у с.Монастирище. З січня минулого року почала функціонувати додаткова група на базі міського ДНЗ № 3. У вересні відкрито додаткову групу в Іваницькому ДНЗ.

На стадії завершення реконструкція частини приміщення Дорогинської ЗОШ І—ІІІ ст. для відкриття дитячого садка.

Також завершено виготовлення проектно-кошторисної документації на реконструкцію частини приміщення Бакаївської ЗОШ І-ІІ ступенів для відкриття у селі дитсадка.
Охорона здоров’я

Минулого року близько 17 млн. грн. спрямовано на утримання галузі охорони здоров’я, яка охоплює 42 лікувально-профілактичні заклади.

Незважаючи на недостатнє фінансування протягом року проведена значна робота зі зміцнення матеріально-технічної бази галузі. Для цього залучено 827,9 тис. грн. бюджетних і позабюджетних коштів. Зокрема, проведено ремонт реанімаційного, пологового, поліклінічних відділень Ічнянської ЦРЛ та Іваницької дільничної лікарні. Завершено поточний ремонт в орендованому приміщенні Тростянецької сільської лікарської амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Медичні заклади отримали медичного обладнання на загальну суму 111,4 тис. грн.

Та основною проблемою галузі залишається дефіцит кадрів – не вистачає 19 лікарів. Зокрема, не вистачає 4-х педіатрів, 7-м сімейних лікарів, 3-х акушерів-гінекологів. Минулому року до роботи приступили два молоді лікарі: хірург та лікар-біолог. Є надія на поступове вирішення цієї проблеми, однак, голова РДА переконаний, що для прискорення цього процесу необхідно приймати відповідну районну програму із забезпечення лікарів житлом. Хворі не можуть чекати лікаря роками, а в ЦРЛ нині 8 лікарів-інтернів, які можуть залишитися працювати в районі.

Часом доведена ефективність діяльності РБФ «Лікарняна каса», ініціатором і засновником якого свого часу був саме Сергій Рубашка. Нині фонд об’єднує 11 тис. громадян, або 33% від усього населення району. За його рахунок отримали лікування 2760 хворих на суму майже 850 тис. грн.
Культура і духовність – основа нації

У районі функціонують 73 заклади культури, естетичне виховання підростаючого покоління забезпечують Ічнянська школа мистецтв з філіями та класами в селах Іржавець, Гмирянка, Бурімка Дружба,та Парафіївська дитяча музична школа.

Історію нашого краю, українські культуру, звичаї, народні традиції, пропагують Ічнянський районний краєзнавчий музей та Іржавецький меморіальний музей-садиба Л.М.Ревуцького. Початок 2011 року ознаменований особливою подією – відкриттям музею художника М.М.Ге, з нагоди 180-річчя від дня народження видатного митця.

Природно-рекреаційний та історико-культурний потенціал району сприяє розвитку туристичної галузі. Проте, маючи такий туристичний потенціал як Національний історико-культурний заповідник «Качанівка» та дендрологічний парк «Тростянець», Ічнянський Національний природний парк, у районі немає відповідної інфраструктури європейського рівня. А тому голова РДА наголосив на необхідності залучення інвестицій у цю перспективну сферу економічної діяльності в найближчі роки, адже тільки протягом 2011 року район відвідали більш як 45 тисяч туристів, що майже на 10% більше від 2010 року.
Зобов’язання і обов’язок

Основним завданням влади голова РДА вважає залучення до вирішення нагальних проблем і життєво важливих питань розвитку територій їх громад і господарюючих суб’єктів усіх форм власності. Він особисто побував майже на всіх зборах громадян у населених пунктах району в січні-березні 2011 року. На них спільно з громадами було визначено коло питань, які необхідно вирішити протягом найближчих п’яти років і Сергій Рубашка поклав їх за основу своєї роботи. Він узяв до виконання 83 проблемні питання. Менш як за рік із них реалізовано 35 проектів, або 42 відсотки від загальної їх кількості і в процесі роботі ще 18 питань. Так, наприклад, збудовано водогін до Бакаївської ЗОШ І—ІІ ст.; практично виготовлені державні акти на земельні частки (паї) громадянам с. Більмачівка; відкрито автобусні маршрути до сіл Гмирянка, Ольшана, Городня, Щурівка, Хаєнки, Заудайка, Монастирище, Крупичполе, Ступаківка, Іржавець, Івангород; з 15-и сіл вивезено на утилізацію 99 тонн отрутохімікатів. Будуються дороги, газопроводи, водогони, ремонтуються і відкриваються дитячі садочки. Ведуться підготовчі роботи до реалізації інших проектів. Саме це й є позитивним показником роботи органу виконавчої влади, який досягає головної мети щораз, коли підвищується якість життя людей. Бо поставлені чіткі завдання – створити в кожному базовому населеному пункті комфортні умови для проживання людей, щоб там була школа, дитячий садочок, нормальне транспортне сполучення, підвезення учнів і дошкільнят, газопровід і водогін, базове с/г підприємство з розвинутим тваринництвом.

Очільник району зазначив, що виконавча гілка влади має підтримку депутатів районної і місцевих рад району, міського, селищного і сільських голів, виконавчих комітетів місцевих рад у вирішенні питань поліпшення життя людей і спільно, як свідчить досвід, це робити вдається. Сергій Васильович також наголосив на відкритості влади для кожного мешканця району, розуміння їх проблем і щире бажання розв’язання всіх питань життєзабезпечення. Це головний обов’язок влади.

Офіційний веб-портал Верховної Ради України
Офіційне інтернет-представництво  Президента України
Чернігівська обласна державна адміністрація
Чернігівська обласна рада
Чернігівський обласний центр зайнятості
Урядова "гаряча лінія"
Державний реєстр виборців
НАЗК