back

Порядок отримання послуг з психологічної реабілітації учасникам АТО

22 лютого 2017

Досвід роботи свідчить, що для більшості учасників АТО поняття психологічної реабілітації є не зрозумілим і, навіть, певною мірою постидним. Багато з них переконані, що це пов’язане із психіатричною допомогою або медико-психологіною реабілітацією, що може стати на заваді в подальшому для працевлаштування за певними професіями.

Насправді, психологічна реабілітація – це допомога людині у відновленні після тяжкого стресового періоду чи подій, відновлення душевних сил і ресурсів для подальшого життя, для повноцінного виконання нових життєвих завдань. Психологічної реабілітації потребує кожна нормальна людина у певні періоди свого життя, а тим більше учасники АТО.

Психологічної допомоги і реабілітації потребують всі учасники бойових дій з метою профілактики розвитку у них посттравматичних стресових розладів, дезадаптації, конфліктів з оточуючими, а також відновлення психічного здоров’я та ефективної соціальної поведінки, зміцнення їх особистісного та соціального статусу. Тому будь-який учасник антитерористичної операції, який має статус учасника бойових дій (інваліда війни) та документ, що підтверджує безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, має право звернутися до органів соціального захисту населення із заявою про надання послуг з психологічної реабілітації.

Кожною реабілітаційною установою надаються послуги з психологічної реабілітації, які включають поряд з проведенням індивідуальних та групових зустрічей з досвідченими психологами (у функції яких входять психологічна діагностика, просвіта та консультування тощо) також відвідування різноманітних екскурсій до музеїв, пам’яток природи, які мають історико-меморіальне або культурно-естетичне значення, спортивно-оздоровчі заходи, зокрема безоплатне відвідування басейну, спортивної зали, освітньо-пізнавальних та релаксаційних заходів, включаючи концерти, спектаклі тощо, в залежності від індивідуальних побажань отримувачів послуг, матеріально-технічної бази та розташування установи, що зумовлене унікальним природним, етнічним та культурним надбанням певної місцевості.

Строк психологічної реабілітації складає 14 календарних днів.

Рекомендуємо разом із санаторно-курортною путівкою брати й направлення на проходження психологічної реабілітації в цих установах.

Для отримання реабілітаційних послуг отримувач звертається до органів соціального захисту населення за місцем реєстрації та заповнює заяву.

До заяви додається:
– копія посвідчення учасника бойових дій або інваліда війни;
– копія документа, що підтверджує безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Направлення у реабілітаційні заклади можна отримати як в цьому році, так і в наступному. Проте важливо для прискорення адаптації до мирного життя та усунення ускладнень у подальшому пройти психологічну реабілітацію протягом 6 місяців після демобілізації, – так рекомендують досвідчені психологи.

Постановою Кабінету Міністрів України № 528 від 23.08.2016 року затверджений Порядок виплати грошової компенсації вартості проїзду учасників антитерористичної операції до реабілітаційних установ для проходження психологічної реабілітації та назад.

Дія цього Порядку поширюється на учасників антитерористичної операції з числа осіб, яким установлено один з таких статусів: учасник бойових дій, інвалід війни, учасник війни.

Дія цього Порядку поширюється також на осіб, які супроводжують інваліда війни I групи.

Грошова компенсація вартості проїзду учасників антитерористичної операції до реабілітаційних установ та назад надається у разі користування таким міжміським транспортом:
залізничним - у розмірі фактичних витрат, підтверджених проїзними документами, але не більше вартості проїзду в плацкартному/купейному вагоні швидкого поїзда та вагоні другого класу швидкісного поїзда;
автомобільним загального користування (крім таксі) - у розмірі фактичних витрат, підтверджених проїзними документами.

Витрати на проїзд транспортом міського та приміського сполучення відшкодуванню не підлягають.

Для відшкодування вартості проїзду до реабілітаційних установ та назад учасники антитерористичної операції подають до органів соціального захисту населення за місцем реєстрації або за місцем фактичного проживання (перебування) такі документи:
1) заяву;
2) копію паспорта або іншого документа, що засвідчує особу заявника та місце його проживання;
3) заповнений реабілітаційною установою відривний корінець направлення на психологічну реабілітацію із зазначенням строків перебування в реабілітаційній установі;
4) оригінали проїзних документів, що підтверджують витрати на оплату проїзду (на проїзному документі повинні бути зазначені дата проїзду та його вартість).

Офіційний веб-портал Верховної Ради України
Офіційне інтернет-представництво  Президента України
Чернігівська обласна державна адміністрація
Чернігівська обласна рада
Чернігівський обласний центр зайнятості
Урядова "гаряча лінія"
Державний реєстр виборців
НАЗК