back

Пам'ятка населенню щодо дій у надзвичайних ситуаціях

20 вересня 2017

ГАЗ – ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО!

1. ГАЗ У КВАРТИРІ:
- при встановленні газової плити (балона) користуйтесь послугами спеціалістів газової служби, вимагайте від них документ, що засвідчує виконання роботи у відповідності з технічними нормами і правилами безпеки;
- не підпускайте малолітніх дітей до газової плити (балона) і не дозволяйте їм гратися на кухні;
- не закривайте на кухні вентиляційні отвори і частіше провітрюйте її;
- на ніч або якщо ви виходите з дому обов’язково перекривайте кран подачі газу.

ПАМ’ЯТАЙТЕ: В аварійних ситуаціях на газових магістралях вам можуть раптово перекрити подачу газу, а потім знову подати його без попередження.

2. СПОСОБИ ВИЯВЛЕННЯ ВИТОКУ ГАЗУ:
- на око: на поверхні газових труб, що змочені мильною водою, на місці витоку газу утворюються бульки;
- на слух: у випадку сильного витоку газ виривається зі свистом;
- по запаху: характерний запах, яким наділений газ, стає сильнішим поблизу місця витоку.

ПАМ’ЯТАЙТЕ: Не можна шукати місце витоку за допомогою відкритого вогню.

ВАШІ ДІЇ. Негайно попередьте сусідів і від них по телефону викличте аварійну газову службу «104», уникаючи всіляких дій, що можуть призвести до іскріння і підвищення температури повітря в квартирі.

Провітріть квартиру, відчинивши вікна, евакуюйте з неї всіх присутніх. Уникайте користування телефоном (витягніть шнур із розетки, аби вам не могли подзвонити) і електровимикачами.

Припиніть, якщо можливо, подачу газу, вийдіть із квартири, зачинивши за собою двері, і дочекайтесь прибуття спеціалістів газової служби на вулиці.

3. ЗАГОРІВСЯ ГАЗ У МІСЦІ ВИТОКУ.

Негайно евакуюйте усіх людей із квартири і від сусідів викличте аварійну газову службу і пожежників.

Доки газ горить, небезпеки вибуху немає, тому ніколи не намагайтесь гасити полум’я, оскільки це призведе до катастрофи.

Постарайтесь перекрити подачу газу, слідкуйте за тим, аби не загорілись розташовані поблизу вогню предмети (штори, рушники і т.ін.).

4. ЗНИКЛО ПОЛУМ’Я.

Готуючи їжу на вогні без догляду, ви ризикуєте залишитися не тільки без їжі, але і без даху.

По можливості ставте на пальник широкий посуд або підкладайте спеціальну металеву пластину з отворами (невеликі зварники часто при закипанні води перекидаються). В момент закипання, не допускайте заливання полум’я пальника.

ВАШІ ДІЇ. Помітивши згаслий пальник, не намагайтеся знову запалити його - це призведе до вибуху газу. Перекрийте кран подачі газу, відкрийте вікна і провітріть кухню.

Зачекайте, поки пальник вихолоне (при необхідності очистіть його від залишків їжі та жиру, продуйте отвори подачі газу), і потім знову запаліть газ, попередньо закривши вікна і ліквідувавши протяг.

Щоб уникнути отруєння газом, намочіть водою носовичок, притуліть до обличчя і дихаючи через нього увійдіть на кухню та перекрийте кран подачі газу. Якщо це зробити не вдається, негайно евакуюйте всіх з житлового будинку й викличте аварійну газову службу, пожежну охорону та надайте першу допомогу потерпілим від отруєння газом.

5. ВИТІК ІЗ БАЛОНА ЗІ СТИСНУТИМ ГАЗОМ.

ВАШІ ДІЇ. Негайно викличте газову службу і разом із сусідами винесіть балон на вулицю. Як правило, витік виникає на місці з’єднання балона з гнучким шлангом. Якщо не вдається винести балон на вулицю, можна тимчасово перекрити витік мокрою ганчіркою. При провітрюванні кухні не користуйтесь освітленням та електроприладами.

6. ВИБУХ ГАЗУ.

ВАШІ ДІЇ. Негайно викличте аварійну газову службу, пожежну охорону, міліцію і «швидку допомогу», по можливості рятуйте сусідів з-під уламків стін і перекриттів, застосовуючи підручні засоби (ломи, багри, лопати, автомобільний домкрат і т.ін.), гасіть пожежу. Будьте гранично обережні: вибухи можуть повторитися.

Якщо під час вибуху в сусідів ви знаходитеся в квартирі, перекрийте подачу газу і вимкніть електрику, негайно залишіть квартиру, закривши за собою двері.

Якщо ви не зайняті гасінням пожежі або порятунком людей, вийдіть на вулицю і, залишаючись там до прибуття команди пожежних, викличте «швидку», надайте першу допомогу потерпілим.

Ігор Огар
Навчально-методичний центр цивільного захисту
та безпеки життєдіяльності Чернігівської області

Офіційний веб-портал Верховної Ради України
Офіційне інтернет-представництво  Президента України
Чернігівська обласна державна адміністрація
Чернігівська обласна рада
Чернігівський обласний центр зайнятості
Урядова "гаряча лінія"
Державний реєстр виборців
НАЗК