Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія - http://ichadm.cg.gov.ua/old
back

Щодо укладання договорів на розподіл та постачання електричної енергії

26 грудня 2018

11 червня 2017 року набув чинності Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII (далі - Закон), який визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії. Відповідно до Закону підприємства житлово-комунального господарства (далі - Замовники) не підпадають під категорію малий непобутовий споживач (не є суб'єктами малого підприємництва відповідно до сг. 55 Господарського кодексу України), тому не мають права на постачання електричної енергії на умовах універсальної послуги.

Як наслідок, продаж електричної енергії Замовникам має здійснюватися за вільними (ринковими) цінами. При цьому, відповідно до частини першої статті 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримати відповідну ліцензію.

Наразі Замовниками укладено договори на закупівлю електричної енергії з одним суб'єктом господарювання - ПАТ «Чернігівобленерго», який на сьогодні одночасно провадить діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом.

Статтею 36 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про публічні закупівлі», а також установлено заборону зміни істотних умов договору про закупівлю після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім вичерпного переліку випадків, передбачених частиною четвертою зазначеної статті.

Відповідно до рішення НКРЕКП від 13.11.2018 №1434 ліцензія, яка видана ПАТ «Чернігівобленерго» па право провадження діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і а постачання електричної енергії за регульованим тарифом, втрачає чинність з І січня 2019 року.

При цьому, після анулювання зазначених ліцензій діяльність з розподілу електричної енергії повинна здійснюватися оператором системи розподілу на підставі нової ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, а діяльність з постачання електричної енергії електропостачальником (у тому числі новоствореним у процесі відокремлення від ПАТ «Чернігівобленерго») на підставі нової ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, виданих НКРЕКП відповідно до закону.

Таким чином, щоб забезпечити власне споживання електричної енергії (починаючи з 01.01.2019 року) Замовники повинні здійснювати окремо закупівлю послуг з розподілу електричної енергії та закупівлю електричної енергії (товару), укласти відповідні договори з урахуванням строків проведення відповідних процедур та дати видачі нових ліцензій. При цьому необхідно враховувати послідовність укладення відповідних договорів, оскільки згідно з Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №. З 1.2, умовою постачання електричної енергії споживачу є наявність у споживача укладеного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Крім того, всі споживачі повинні до 01 січня 2019 року розрахуватись з попереднім постачальником електричної енергії - ПАЛ' «Чернігівобленерго», обрати собі нового електропостачальника та укласти з ним договір постачання електричної енергії.

В іншому випадку постачання електричної енергії такому споживачу буде здійснюватися постачальником «останньої надії», але не більше 90 днів відповідно до статті 64 Закону. За наявною у Департаменту інформацією вартість електричної енергії у даного постачальника буде значно вищою.

З метою забезпечення належного постачання електричної енергії на об’єкти підприємств-надавачів послуг з тепло-, водопостачання і водовідведення та з управління багатоквартирним будинком рекомендуємо, на відповідних територіях, завершити роботу щодо укладання відповідних договорів.

За інформацією Департаменту ЖКГ ТА ПЕК Чернігівської ОДА