back

Безоплатна правова допомога

04 липня 2019

Основним завданням відділу «Ічнянське бюро правової допомоги» Ніжинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги є створення рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя шляхом організації надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг:
• захист від обвинувачення;
• здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
• складення документів процесуального характеру.

ПІДСТАВИ ТА ПОРЯДОК ПОЗБАВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ

Позбавлення батьківських прав застосовується до батьків, які не забезпечують належне виховання своїх дітей і застосовується лише за рішенням суду.

Підстави, за яких батьки можуть бути позбавлені батьківських прав:
1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
2) експлуатують дитину, примушують її до жебракування, бродяжництва, непосильної праці, заняття проституцією, злочинною діяльністю;
3) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини;
4) жорстоко поводяться з дитиною: вчиняють фізичне чи психічне насильство, принижують гідність дитини тощо.
5) є хронічними алкоголіками або наркоманами і це підтверджено відповідними медичними висновками;
6) ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.

Ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, наприклад: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини і це негативно впливає на її фізичний розвиток; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її виховання; не надають дитині доступу до культурного і духовного розвитку; не виявляють інтересу до життя; не створюють умов для отримання освіти.

Вказані фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умовивинної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.

Не може бути позбавлена батьківських прав особа, яка не виконує своїх батьківських обов'язків внаслідок душевної хвороби, недоумства, тривалого відрядження, утворення перешкод з боку іншого з батьків, з яким проживає дитина.

ПОРЯДОК ПОЗБАВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ

Позбавлення батьківських прав допускається тільки лише щодо дітей, які не досягли 18 років.

Для позбавлення батьківських прав необхідно:
1. Встановити, що особа свідомо порушує батьківські обов'язки, злісно не виконує вимог та рекомендацій органів опіки і піклування, служб у справах неповнолітніх, навмисно ухиляється від лікування (хронічні алкоголіки, наркомани, токсикомани).
2. Звернутись до органу опіки та піклування з тим, щоб отримати висновок щодо умов життя і виховання дитини, поведінку батьків, їх взаємини з дітьми та відношення до виконання своїх батьківських обов'язків.
3. Звернутись до суду з заявою про позбавлення батьківських прав.

Суд розглядає справи про позбавлення батьківських прав розглядаються за заявою:
- одного із батьків, опікуна, піклувальника, особи в сім’ї якої проживає дитина;
- закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу, в якому вона перебуває;
- органу опіки та піклування;
- самої дитини, яка досягла чотирнадцяти років.

У всіх випадках органи опіки та піклування приймають участь у розгляді кожної справи про позбавлення батьківських прав.

Якщо позов про позбавлення батьківських прав пред'явлений до одного з батьків, суд повинен притягти до участі в справі другого з батьків з тим, щоб вирішити питання про передачу йому дитини на виховання.

Якщо дитина проживала з обома батьками, то у разі позбавлення батьківських прав одного з них, вона лишається на вихованні у другого з батьків.

Якщо ж позбавлені прав обоє з батьків, дитина передається під опіку органам опіки та піклування. Ці органи вирішують, яким особам або установам слід передати дитину на виховання: призначають опікуна (піклувальника) або, в залежності від віку та стану здоров'я, віддають дитину до дитячого будинку, сімейного дитячого будинку, школи-інтернату.

Позбавлення батьківських прав, як наслідок винної поведінки батьків, не може означати їх повного звільнення від батьківських обов'язків по утриманню дітей. Аліменти на дітей стягуються з батька, позбавленого батьківських прав на користь другого з батьків (опікуна, піклувальника), у яких знаходиться дитина на утриманні, чи організації, де дитина знаходиться на вихованні.

В разі порушення Ваших прав можна звернутися до відділу «Ічнянське бюро правової допомоги» Ніжинського місцевого центру та подати наступні документи:
• Паспорт або інший документ, що посвідчує особу законного представника;
• Реєстраційний номер облікової картки платника податків законного представника;
• Посвідчення встановленого зразка

Контактні телефони відділу «Ічнянське бюро правової допомоги» Ніжинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги: (04633) 2-18-17.

Адреса: м.Ічня, вул.. Воскресінська, 26

Час роботи:ПН - ПТ з 9.00 до 18.00.

Офіційний веб-портал Верховної Ради України
Офіційне інтернет-представництво  Президента України
Чернігівська обласна державна адміністрація
Чернігівська обласна рада
Чернігівський обласний центр зайнятості
Урядова "гаряча лінія"
Державний реєстр виборців
НАЗК