back

Увага! Пташиний грип

07 лютого 2020

   Що таке пташиний грип? Пташиний грип – це заразне вірусне захворювання, яке звичайно вражає птахів, а ще іноді свиней; лише в окремих випадках вірусом пташиного грипу може заразитися й людина.

   Чи будь-який пташиний грип небезпечний для людини? Пташиний грип спричиняє ціла низка різновидів (штамів) вірусів. Лише незначна частина їх здатна вразити й людину. Саме до таких належить і вірус штаму, що позначається як H5N1 і що набув поширення останніми роками.

   Клінічна симптоматика  пташиного грипу та «звичайного» грипу у людини схожі. При пташиному грипі від зараження до перших клінічних проявів проходить у середньому 2-4 дні. Характерними симптомами є висока гарячка, сухий кашель, болі у горлі, м’язах, суглобах, головний біль. У багатьох випадках спостерігається діарея, нудота, блювання. За сприятливого перебігу через 7-10 днів наступає одужання. Однак, частіше, пташиний грип у людей набуває тяжкого перебігу з розвитком атипової (вірусної) пневмонії, гострої легеневої недостатності і завершується смертю хворого. Починаючи з 2003 року Всесвітня організація охорони здоров’я підтвердила захворювання на пташиний грип у різних країнах світу більше 400 людей, із яких понад 250 померли.

   Чим небезпечний вірус пташиного грипу для людини? Вірус пташиного грипу може викликати в людини особливо тяжке захворювання, що вражає внутрішні органи й призводить до їхньої відмови. У випадку з нині поширеним штамом H5N1  також дуже високий відсоток смертності: померла понад половина хворих.

   Як лікуватися від пташиного грипу? Найважливіше – звернутися до лікарні й почати лікування хоча би протягом 48 годин від початку хвороби, тобто відтоді, як температура перевищить 38о, а ще краще -протягом 8 годин. Пізніше антивірусні препарати вже можуть не подіяти.

   А чи допоможе щеплення від звичайного грипу? Щоб урятуватися від пташиного грипу – ні.

  Щоб запобігти захворюванню на пташиний грип необхідно дотримуватися наступних рекомендацій:

 • уникати контакту з послідом, виділеннями, трупами диких та свійських птахів навіть за поодиноких випадків їх загибелі;
 • перебуваючи в місцях загибелі пернатих користуватися ватно-марлевими пов’язками і не торкатися руками слизових оболонок очей, рота та носа;
 • м’ясо птиці купувати в спеціалізованих відділах магазинів та ринків;
 • м’ясо птиці та яйця вживати лише після належної термічної обробки

  Важливо пам’ятати! За появи симптоматики гострого респіраторного захворювання впродовж 5 днів з моменту перебування у місці загибелі птахів негайно зверніться до лікаря. Проти вірусна терапія розпочата у перші дні захворювання на пташиний грип суттєво збільшує шанси на одужання.

Корисні ресурси:

   Сайт всесвітньої організації охорони здоров’я (EN): http://www.who.int/en/ Сайт міністерства охорони здоров’я України: http://www.moz.gov.ua/

   Лікування високопатогенного пташиного грипу не розроблено!!!

   Для профілактики захворювання птиці власникам необхідно:

 • здійснювати господарські та ветеринарні заходи, які забезпечуватимуть попередження виникнення захворювання птиці;
 • здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;
 • інформувати державну ветеринарну службу району про наявність птиці з метою проведення необхідних профілактичних заходів;
 • на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду;
 • притримуватись режиму закритого типу (не допускати вигулу (виходу) домашньої птиці за межами дворової території);
 • утримувати різних видів птахів окремо;
 • виключати можливість контакту домашньої птиці з дикими, особливо водоплавними і синантропними птахами;
 • не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці;
 • проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;
 • забій домашньої птиці, призначеної для реалізації в торгівлі, здійснювати на спеціалізованих підприємствах;
 • проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території;
 • проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;
 • дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінний одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках і т.п.).

При ознаках захворювання чи незвичній поведінці птиці, у випадку масової загибелі необхідно терміново сповістити Ічнянське районне управління Держпродспоживслужби.

   Що станеться коли не повідомити про хворобу?

Швидке поширення грипу на певній території призведе до значних економічних збитків внаслідок  зниження продуктивності та загибелі птиці.

Контакти при будь-якій підозрі:

Тел.: (04633) 2-45-13, 2-53-27

Офіційний веб-портал Верховної Ради України
Офіційне інтернет-представництво Президента України
Чернігівська обласна державна адміністрація
Чернігівська обласна рада
Чернігівський обласний центр зайнятості
Урядова "гаряча лінія"
Державний реєстр виборців
НАЗК