Ічнянська РДА
АнонсиІсторична довідка

Назад


ІСТОРИЧНА ДОВІДКА


        За археологічними даними можна судити, що наш край був заселений у давньокам’яному віці, понад п’ятнадцять тисяч років тому. Свідками далекого минулого є близько 30 курганів V – І тисячоліть до н.е., декілька городищ і поселень цього періоду біля сіл Городні, Монастирища, Гужівки, Щурівки, Дорогинки, Івангорода, Воронівки, Ольшани, м.Ічні.
        Приходили з мечем на землю нашу половці і монголи, кримські татари і турки, але Ічнянщина відроджувалась, виживала, боролась. Під час визвольної війни 1648-1654 років у складі військ Б.Хмельницького був сформований козацький полк, який, потім у складі двох сотень влився у Прилуцький.
        В останній чверті XVIII cт. Починається економічне піднесення Ічні. Набуває розвитку винокуріння. В 1780 р. діяло 23 винокурні. На р.Іченці було 6 водяних млинів, цегельня. Розвивалося ремесло. Налічувалось 78 дворів ремісників, переважно шевці, гончарі, кравці, ткачі, бондарі, ковалі та інші. Щороку відбувалось по три ярмарки, по три базари щотижня.
        Містечко наше було відоме як хлібний ринок півдня Чернігівщини. Тут щороку збувалось близько 30 тисяч четвертей хліба ( 1 чверть – 8 пудів). Продавалась також велика кількість худоби.
        Економічному розвитку міста сприяло прокладання вузькоколійної залізниці Крути-Ічня-Прилуки. 1894 року стала до ладу станція Ічня. На початку ХХ ст. в містечку налічувалось 10 дрібних заводів (винокурних, цегельних, маслоробних та інших), 14 кузень, 109 вітряків.
        Напередодні першої світової війни в Ічні було 11 початкових шкіл, у яких навчалось 1150 учнів. Вищих, середніх навчальних закладів, клубів і бібліотек не було.
        Ічня здавна славилась як один з осередків художньої кераміки Лівобережної України. Розписні кахлі і посуд вивозили ічнянці на ярмарки в багато губерній. З покоління в покоління передавались вміння і досвід.
        Були в нас і досвідчені майстри різьби по дереву брати Григорій та Микола Майстренки їх справу продовжував різьбяр із с.Сваричівки, член Спілки художників України Антон Штепа.
        Страшним вихором пронеслись над Ічнею перша світова та громадянська війни. Пропустили через свої жорна, поламали тисячі людських душ, матеріальні цінності, зруйнували віру, знищили храми духовності.
        Серед захисників України в період Української революції 1917–1921 років були й ічнянці. Відомо, що Швидун Митрофан Тимофійович – уродженець Монастирища, хорунжий армії УНР брав участь у бою біля станції Крути в січні 1918 року, Варава Яків Юхимович – лицар Залізного хреста – найвища військова відзнака українського війська, учасник Першого зимового походу, Добриловський Юрій Митрофанович – начальник санітарної частини, полковник армії УНР – відомий військовий і громадський діяч з Ічні. Серед патріотів, які служили у регулярному Українському війську, ім’я Степана Панасенка (Васильченка) – класика української літератури.
        Голодомор. Репресії. Знову війна. Минуть роки і століття, але вдячна пам’ять земляків ніколи не забуде подвигів, які здійснили в роки Другої світової 17 тисяч ічнянців. Дванадцять Героїв Радянського Союзу дала Ічнянщина, Зірку Героя одним із перших українців у перший же місяць війни отримав Кузьма Олександрович Семенченко з Мартинівки.
        Зірку Героя одержав ічнянець Олексій Гнатович Негода, дивізія якого першою штурмувала рейхстаг. За форсування Одера звання Героя одержав Микола Семенович Шульженко. Мужністю і сумлінністю відзначився в боях за Дніпро Герой Радянського Союзу Павло Маркович Максіміхін. Ми гордимося братами-соколами, льотчиками Гарамами, які збили 40 ворожих літаків. Один з них, Михайло Гарам, нагороджений Зіркою Героя.
        Високу нагороду отримали уроженці Ічнянщини Микола Петрович Бойко з Івангорода, Степан Павлович Васечко з Купини, Вольф Беркович Хацкевич і Степан Корнійович Андрусенко з Парафіївки, Василь Григорович Петренко з Шилович.
        Загинули при звільненні рідної землі: Нонна Погуляйло, Анатолій Шевель, Володимир Чепіга, Ігор Камінський, Микола Гринтаєнко та інші, котрі мріяли про щасливе життя. Віддав своє життя за визволення рідного міста Анатолій Васильович Сергієнко.
        Після визволення району все населення від малого до старого піднялось на відбудову господарства. В 1944 році частково відбудували і пустили в дію спиртовий завод, райпромхарчокомбінат, маслозавод. Стали до ладу МТС, відновлено колгоспи. Пізніше, в 50-60 роках, стали до ладу нові підприємства: тарний, лісопильний заводи, завод сухого молока і масла, плодоовочеконсервний, цегельний завод міжколгоспбуду. Розвивались промисловість, сільське господарство, культура, освіта.

У 1991 році Україна здобула омріяну незалежність. Ічня пережила складний час перебудовчого процесу. Але не втратила своєї самобутності й значимості, а долаючи перешкоди, здобуває собі визнання.

Історичні пам’ятки. Найбільш відомі села Тростянець з ландшафтним дендропарком "Тростянець" та Качанівка з держзаповідником "Качанівка". В свій час Качанівку відвідували Тарас Шевченко, Микола Гоголь, Михайло Глінка, Ілля Репін, Микола Ге, Костянтин Маковський, Василь Штемберг, Марко Вовчок, Михайло Врубель, Сергій Гулак - Артемівський, Лев Толстой та багато інших видатних людей.

Славетні земляки. Скульптор Іван Мартос, художник Микола Ге, письменники Степан Васильченко, Анатолій Дрофань, поети Василь Чумак, Григорій Коваль, Іван Цинковський, Станіслав Шевченко, композитор Левко Ревуцький, академік-художник Петро Баcанець, академік НАН України Валерій Геєць.

Районний центр - м. Ічня. Перші відомості належать до ХІV ст. як про невелику фортецю на р.Іченька . Адміністративний центр Ічнянського полку (1648-49 рр.), сотенне містечко (з 1649 р.). Волосний центр (1861 р.). З 1957 року віднесено до категорії міст. Станом на 1 січня 2017 року населення 11.2 тис. чол.

Назад


Як Ви думаєте, які причини дачі хабарів?