back

Безпека на воді

07 червня 2017

Найбільш корисний відпочинок влітку – це відпочинок на воді. Відпочиваючи на воді, завжди треба пам’ятати про безпеку.

Першою умовою безпечного відпочинку на воді є вміння плавати. Навчитись плавати потрібно кожному громадянину. Людина, яка добре плаває, почуває себе на воді спокійно, упевнено, у випадку необхідності може подати допомогу товаришу, який потрапив у біду.

Недотримання правил поведінки на воді часто веде до нещасних випадків і загибелі людей.

Тому кожен повинен суворо виконувати такі правила поведінки на воді: купатися можна тільки в дозволених місцях чи на відповідно обладнаних пляжах. Зона купання повинна бути огороджена спеціальним буйками і мати рятувальні заходи.

Якщо ви будете купатися далі від організованого пляжу, дотримуйтесь всіх заходів безпеки купання, для чого вибирайте піщаний берег, тихе неглибоке місце з чистим дном.

Якщо діти не вміють плавати, то у воду дозволяється заходити по пояс і обов’язково під наглядом дорослих.

Під час купання категорично забороняється:
- запливати за межу огорожі для купання;
- підпливати близько до суден, катерів, весільних човнів, барж і т. д., котрі рухаються;
- залазити на технічні попереджувальні знаки, буйки, бакени і т. д.;
- стрибати у воду з човна, катерів, парусників, плавучих споруджень і т. д.;
- користуватися для плавання дошками, камерами від волейбольних м’ячів, рятувальними кругами, надувними матрацами і т. д.;
- купатися біля причалів;
- купатися увечері після заходу сонця;
- стрибати у воду в незнайомих місцях;
- купатися біля крутих, урвистих берегів, які заросли рослинністю.

Під час купання не робіть зайвих рухів, не тримайте свої м’язи у постійному напруженні, не гоняться за швидкістю просування на воді, не порушуйте ритму дихання, не перевтомлюйте себе, не беріть участь у великих запливах без дозволу лікаря і необхідних тренувань.

Озеро зі стоячою водою і річка з повільною течією таять в собі свою небезпеку. Людина, що купається може опинитися серед водорослів. Вони небезпечні тим, що сплутують ноги та руки плавця і утруднюють його рухи.

Необхідно старатися по можливості зберегти горизонтальне положення та обережно зняти руками одну петлю за іншою.

Спроби вивільнитися від водорослів ривками небезпечні, тому що водорослі можуть ще більше оплутати і затягнути ноги і руки.

У великих водосховищах і на морських узбережжях купатися під час шторму заборонено. У випадку, якщо плавець опиниться у воді в таку погоду, він не зможе вийти на берег. Сильні хвилі збивають плавця з ніг і знову виносять у море. У таких випадках необхідно обрати найбільш сильну попутну хвилю, наблизитися на ній до берега і вибігти на нього. Якщо це не удасться зробити, необхідно схопитися за водорості чи прибережні каміння і всіма силами утриматися, упираючись пальцями ніг до тих пір, поки не спаде хвиля, потім зіскочити і вибігти за межу прибою.

Причиною нещасних випадків також бувають:
а) переохолодження у воді;
б) перевтомлення м’язів, викликане тривалою роботою їх без розслаблення і безперервного плавання одним стилем;
в) купання незагартованого плавця у воді з низькою температурою;
г) схильність плавця до судом.

У всіх випадках плавцю рекомендується перемінити стиль плавання і по можливості вийти із води. Якщо немає умов для негайного виходу із води, то необхідно діяти таким чином:

1) при відчутті стягування пальців руки потрібно швидко з силою зжати кисті рук у кулак, зробити різкий відкачуючий порух рукою у зовнішній бік та розжати кулак;

2) при судомі ікроножного м’яза необхідно, підігнувшись, двома руками обхопити ступню постраждалої ноги і з силою піджати ногу в коліні поперед себе.

Перша допомога потопаючому складається з двох етапів: витягнення його з води; надання йому необхідної долікарської допомоги. Основне правило при рятуванні потопаючого – діяти оперативно, обдумано, обережно та без метушні.

Оживлення необхідно проводити наполегливо та безперервно. Відомі випадки повернення до життя утоплеників через 1-2 години від початку подання допомоги. Факт смерті може встановити лише лікар.

Коли потерпілий почне дихати, йому необхідно понюхати ватку з нашатирним спиртом. Якщо потерпілий прийшов до тями, йому слід дати випити 20 капель настоянки валеріани, переодягнути в сухий одяг, потепліле укутати, дати міцного гарячого чаю та забезпечити цілковитий спокій до прибуття швидкої допомоги чи лікаря.

Ігор Огар
Навчально-методичний центр цивільного захисту
та безпеки життєдіяльності Чернігівської області

Офіційний веб-портал Верховної Ради України
Офіційне інтернет-представництво  Президента України
Чернігівська обласна державна адміністрація
Чернігівська обласна рада
Чернігівський обласний центр зайнятості
Урядова "гаряча лінія"
Державний реєстр виборців
НАЗК