back

Небезпека отруєння чадним газом

09 жовтня 2017

З настанням холодів та початком опалювального сезону стають частими випадки отруєння чадним газом. Гострі отруєння виникають в наслідок порушення правил користування пічним опаленням або користування несправними печами Часто в житлових приміщеннях, бажаючи зберегти тепло, зачиняють витяжку, коли ще не прогоріло паливо. Причинами накопичення чадного газу в приміщеннях, гаражах, підвалах та кабінах автомобілів при працюючих двигунах є щільно зачинені двері та вікна.

Чадний газ – продукт неповного згорання різних видів палива, деревини, сміття тощо. Найбільша кількість його у вихлопних газах двигунів внутрішнього згорання та побутових опалювальних печах. Чадний газ – моно оксид вуглецю – безбарвний газ, що не має запаху. Він особливо небезпечний, бо його неможливо відчути. Чадний газ легший за повітря. Він заповнює помешкання за 15-20 хвилин, накопичується спочатку під стелю, а потім опускається до підлоги.

Люди, які перебувають у приміщенні, акумулюють у собі чадний газ. Головна небезпека полягає в тому, що чадний газ через легені швидко проникає в клітини крові, заміняє кисень, що міститься в еритроцитах. Внаслідок цього в організмі виникає кисневе голодування (гіпоксія).

Характер отруєння залежить від концентрації чадного газу у повітрі, терміну дії та індивідуальної чутливості людини. Слід пам’ятати, якщо вміст окису вуглецю у повітрі надто великий, людина втрачає свідомість. Через 20-30 хвилин з початку вдихання великої концентрації чадного газу настає смерть людини. Але значно частіше спостерігається поступовий розвиток симптомів отруєння. При легкому ступені отруєння спостерігається шум у вухах, біль в області скронь та лоба, миготіння та потемніння в очах, відчуття спраги, тривога, відчуття страху. При середньому ступені отруєння людина на певний час втрачає свідомість, яка повертається відразу, якщо її винести на свіже повітря. Характерними ознаками середнього ступеню отруєння є почервоніння обличчя, збудження, неадекватність поведінки, галюцинації, підвищення температури тіла до 38-40 градусів. При тяжкому отруєнні збудження людини змінюється кволістю, апатією, з’являється сонливість, свідомість затьмарена, зіниці розширені. Людина втрачає свідомість на тривалий час, виникає розлад дихання, іноді його повна зупинка. Окис вуглецю в першу чергу вражає кров та нервову систему, м’язову тканину і серце. Отруйна дія чадного газу обумовлена його властивістю вступати в реакцію з гемоглобіном крові у 200-300 разів швидше, ніж з киснем. Особливо тяжко переносять отруєння чадним газом діти, вагітні жінки, люди, які хворіють на легеневі та серцеві захворювання.

Перша допомога при отруєнні чадним газом

Рятівники не повинні знаходитися під дією чадного газу тривалий час, пам'ятаючи, що звичайний протигаз не захищає від цього газу. Для надійного захисту потрібний гопкалітовий патрон або ізолюючий протигаз.

У разі отруєння чадним газом потерпілого слід негайно винести на свіже повітря, покласти його на спину, розстебнути комір і ремінь, обережно піднести до носа ватку, змочену нашатирним спиртом. Потерпілого необхідно вкрити ковдрою або теплим одягом, обкласти грілками, напоїти міцним гарячим чаєм чи кавою. При необхідності зробити штучне дихання. Обов’язково викликати швидку медичну допомогу. Штучне дихання робити негайно в разі погіршення або відсутності ознак дихання (способом рот в рот або рот в ніс, при цьому попередньо покласти на рота шар марлі, хустку або тканину). Найкращий лікувальний засіб при отруєнні чадним газом – тривале вдихання кисню. Для цього використовують кисневі подушки. На голову і груди потерпілому кладуть холодний компрес. Коли потерпілий при свідомості, йому обов’язково потрібно дати гарячий напій.

Щоб попередити отруєння чадним газом, необхідно насамперед:
- суворо дотримуватися правил користування пічним опаленням;
- ні в якому разі не користуватися несправними печами;
- щільно зачиняти дверцята печі і максимально висувати заслінку труби димоходу, не закривати її до повного згорання палива, відчинити вікно або квартирку під час використання опалювальних приладів;
- не заводити двигун автомобіля або іншого механізму при зачинених дверях гаража або боксу. Слід обладнати витяг чадного газу із гаражу. Довго не перебувати і не спати у кабіні з працюючим двигуном.

Ігор Огар
Навчально-методичний центр цивільного захисту
та безпеки життєдіяльності Чернігівської області

Офіційний веб-портал Верховної Ради України
Офіційне інтернет-представництво  Президента України
Чернігівська обласна державна адміністрація
Чернігівська обласна рада
Чернігівський обласний центр зайнятості
Урядова "гаряча лінія"
Державний реєстр виборців
НАЗК