back

Презентація книги «Ічнянщина: першоджерела. Історія краю в документах»

04 грудня 2017

24 листопада в залі Ічнянської районної школи мистецтв відбулася презентація унікального видання «Ічнянщина: першоджерела. Історія краю в документах». Автори-упорядники Микола Терещенко та Віталій Шевченко. Здавалося б, що краєзнавчої інформації про Ічнянщину вже видано достатньо, і здивувати читачів якимись новими відомостями та фактами з історії району вже неможливо. Але небайдужі до історії Ічнянщини чоловіки довели, що це не так – ще багато в цій справі є невідомого. Тому й взялися ще сім років назад за роботу над виданням, яке покликане ліквідувати «білі плямами» та доповнити вже відомі факти з життя району.

Ця книга не випадково має підзаголовок «Історія краю в документах», адже минувшина в ньому неупереджено представлена документами, зібраними із доступних архівних джерел. Документи – це свідки історії, її безпосередні учасники, а вже кожен з нас зможе сам оцінити їх і зробити висновок про життя в минулі роки. В цій книзі висвітлені маловідомі або зовсім незнані події з історії Ічнянщини, широко представлені відомості про населені пункти в різні періоди, про навчальні заклади, про релігійне і культурне життя, про жителів району, про керівників територіальних громад тощо.

Біля кожного документа у збірнику наведені контрольно-довідкові відомості, що складаються з назви архіву, номеру фонду, опису, справи, аркуша та ін. Надані відомості про джерела, в яких раніше публікувався текст документа. Книга містить багато раніше невідомих фотографій та географічних карт Ічнянщини певних періодів.

Микола Терещенко продемонстрував присутнім нове видання, розповів про задум і роботою над підготовкою цієї книжки. «Вона створювалася протягом семи років. Спочатку зародилося бажання зібрати все, що з давніх-давен писалося в різноманітних джерелах про терени нашого сучасного району. Крок за кроком, зернинка до зернинки збирався матеріал з друкованих видань ХІХ-ХХ ст. та фондів архівних установ. Декілька років щотижня по декілька днів підряд я працював в архівах, але це тільки нелегка праця, а й захоплюючий процес і самоосвіта. Довелося переглянути сотні томів документів, значна частина яких від часу вилиняла, щоб знайти цікавий матеріал для висвітлення подій з історії району. Багато матеріалів для книги надали наші земляки, які поділилися документами з домашніх архівів, фотографіями, місцевими археологічними знахідками. Щиро вдячний за співпрацю і за науку працювати Віталію Шевченку. Без нього б не було цієї книги. Надіюсь на подальшу роботу з видання нових історичних матеріалів».

Віталій Шевченко у своєму виступі відмітив: «Кожен край має багатющу історію, її просто треба відкривати для себе та доносити до людей. За таку добру справу і взявся наш Благодійний Фонд, започаткувавши видання книг історико-краєзнавчого характеру про Ічнянщину. Були зібрані архівні документи, фотографії та рукописи з історії краю. Є матеріали з епохи козаччини, родоводи сімей, щоденники. Матеріалів надходить стільки, що можна видати ще не одну книгу». Далі В.Шевченко зупинився на організаційних питаннях створення та на редакційній підготовці книги.

Своїми думками щодо виходу нової книги поділилися члени Історико-краєзнавчого товариства «Ічнянщина». Вчитель історії Ічнянської гімназії ім.Васильченка Алла Грицай висловила думку, що тепер учні отримали можливість поглибленого вивчення історії не тільки за підручниками, а й за першоджерелами. Багатьох це надихне на дослідження і написання історії свого села, міста, рідної місцевості, на виконання творчих робіт на історичну тематику.

Завідуюча відділом краєзнавчої роботи Ічнянської центральної районної бібліотеки ім.С.В.Васильченка Надія Прочай зауважила, що роки своєї роботи зустрічала багато цікавих краєзнавчих матеріалів, але з книги, яка сьогодні презентується, почерпнула ще багато нового, цікавого і раніше невідомого. Це безцінний подарунок для ічнянських краєзнавців, вчителів, бібліотекарів, музейних працівників та дослідників рідного краю. Цей доробок заслуговує бути представленим на нагородження обласною літературною премією ім.М.Коцюбинського.

Чимало теплих слів на адресу авторів-упорядників книги пролунало від гостей. Слово мали науковий редактор презентованої книги, доктор філософії і народознавець, головний редактор журналу «Пам’ятки України: національна спадщина», заслужений журналіст України Олександр Іванович Неживий, громадський діяч, журналіст і політолог, директор Міжнародного фонду Івана Франка, голова правління Українського центру прямої демократії Ігор Федоровичу Курус, голова громадського об’єднання «Народна рада Ічнянщини» Віталій Чешко, голова Прилуцького історичного товариства «Краєзнавець» Тетяна Ващенко.

М.Терещенко подякував фахівцям і громадським активістам, які надавали допомогу в підготовці цього видання: історико-краєзнавчому товариству «Ічнянщина» (м.Ічня), центру громадських ініціатив «Інформаційне суспільство» (м.Київ), державному архіву Чернігівської області і відділу збереження документів у м.Ніжині, Ічнянському історико-краєзнавчому музею, а також благодійникам і доброзичливцям, які фінансово підтримали цей проект: народному депутату України Валерію Давиденку, голові правління ПАТ «Ічнянський завод сухого молока та масла» Віктору Кияновському, генеральному директору ПрАТ «Нива-Плюс» Борису Щербині (с.Іваниця), директору ПрАТ «Кремінь» Олександру Сенчику (смт Парафіївка), директору ПСП «Фортуна» Івану Пащенку (с.Южне), керівнику Ічнянського коша «Чернігівського земляцтва» в Києві Миколі Вощевському, генеральному директору ТОВ «Сінком-Ічня» Анатолію Брусенку, голові ГО «Українська ініціатива» Юрію Косенку (м.Київ), доктору філософії і народознавцю Олександру Неживому (м.Фастів), начальнику КП ВКП «Ічень» Івану Царенку (м.Ічня), директору Білгород-Дністровського заводу ЗБВ Євгену Нікітченку, Ічнянському міському голові (2014–2015 рр.) Олександру Рутченку, засновнику «Соколиного хутора» Миколі Черепу (с.Петрушівка), керівнику МП «Формат» Віктору Власку (м.Ічня).

Я ж від імені архівістів і краєзнавців щиро дякую Віталію Федоровичу і Миколі Федосійовичу за ідею створення і роботу над цим унікальним виданням, за копітку і необхідну працю по збиранню і опрацюванню матеріалів. Хочу побажати їм завзяття, оптимізму, бажання і надалі відкривати для нас нові невідомі сторінки нашої історії. Нехай в цій справі у них завжди буде багато однодумців, послідовників та вдячних читачів.

Н.Іванькова – начальник архівного відділу, член історико-краєзнавчого товариства «Ічнянщина»

Офіційний веб-портал Верховної Ради України
Офіційне інтернет-представництво  Президента України
Чернігівська обласна державна адміністрація
Чернігівська обласна рада
Чернігівський обласний центр зайнятості
Урядова "гаряча лінія"
Державний реєстр виборців
НАЗК